Przede mną jedno z najtrudniejszych wyzwań ostatnich 2 lat: kilkutygodniowa przerwa od treningów. W myślach zaczęłam już układać sobie plan ćwiczeń na czas, kiedy będę mogła wrócić do regularnych ćwiczeń. Myśląc o rzeczach, o których nie mogę zapomnieć przy powrocie do formy, postanowiłam podzielić się z Wami moimi radami co do tego, jak spokojnie wrócić do treningów po dłuższej przerwie od nich, tak, aby nie zrobić sobie krzywdy.

1525473_742056182479389_255454008_n

 1. Zejdź poziom niżej

Wracając do treningów – nie ważne czy przerwa była długa lub krótka – zawsze należy nieco obniżyć poziom, który do tej pory osiągaliśmy. Jeśli biegaliśmy 5km w 30 minut, teraz osiągnięcie tego może okazać się nierealne. Ale to nie znaczy, że jesteśmy gorsi. Po prostu taki jest nasz organizm: czasem potrzebuje oddechu. Po długiej przerwie rzucanie się na głęboką wodę może nam tylko dodatkowo zaszkodzić.

2. Weź pod uwagę przyczynę przerwy

W zależności od tego, co było przyczyną przerwy, trzeba to uwzględnić. U mnie jest to ciąża, a jak wiadomo, w trakcie 9 miesięcy mięśnie brzucha rozchodzą się. Co za tym idzie, powrót do treningów oznacza dla mnie rezygnacje z ćwiczeń na mięśnie brzucha, dopóki mięśnie samoistnie nie zejdą się z powrotem. Oczywiście są ćwiczenia, które pomagają przyspieszyć ten proces, ale nie na każdą partię ciała jest to możliwe.

Jeśli np. przeszliśmy kontuzję barku, to najpierw będzie konieczna rekonwalescencja, rehabilitacja, a dopiero później będziemy mogli znów ćwiczyć z ciężarami. Ale to też należy robić z rozsądkiem: zmniejszamy obciążenie o co najmniej ok. 2kg.

3. Bądź pod kontrolą lekarza

Lekarz, który nas leczył, to najlepsza osoba, która da nam pełną zgodę na to, aby wrócić do ćwiczeń. Bez jego „błogosławieństwa” nie myślcie nawet o tym, aby pojawić się znów w klubie fitness czy na siłowni i wrócić do treningów po przerwie 😉

4. Trenuj pod okiem trenera

Jeśli to możliwe, po kontuzji zawsze ćwicz pod okiem profesjonalnego trenera. W chwili słabości, kiedy poczujesz nadmierne zmęczenie mięśni, trener zareaguje i nakaże przerwanie ćwiczeń, aby nie doprowadzić do ponownego pogorszenia się stanu Twojego zdrowia.

5. Uzbrój się w cierpliwość

Czasem po odbytej kontuzji powrót do formy trwa dłużej, niż zakładaliśmy. Musimy pamiętać o tym, że wielu z nas nie jest zawodowymi sportowcami, a to oznacza, że organizm nie jest przyzwyczajony do ekstremalnego wysiłku i nie wraca ponownie tak szybko do formy. To, co kiedyś osiągaliśmy w tydzień, teraz może zająć 2 tygodnie. I to całkiem normalnie.

Pamiętaj, Twoje zdrowie zależy tylko od Ciebie. Twoje ciało to Twoja świątynia. Szanuj ją, a odwdzięczy Ci się.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *