Siłownia nie jest dla kobiet. W ogóle na siłkę to chodzą tylko pakerzy. To nieprawda. Siłownia przestała być miejscem, w którym spotkasz wyłącznie napakowanych facetów (chociaż oni też są) i kobiety o męskiej sylwetce. To miejsce, które przynosi znacznie więcej korzyści. Poznaj 5 powodów, dla których warto kupić karnet na siłownię.

1. Siłownia pozwala na urozmaicenie treningu

Sprzęt na siłowni to już nie tylko maszyny z wielkimi ciężarami przeznaczonymi wyłącznie dla kulturystów. Obecnie coraz więcej z nich jest wykorzystywane w zupełnie inny sposób. Czy wiesz że na maszynie, na której standardowo ćwiczysz mięśnie dwugłowe ud, możesz ćwiczyć też hip thrusty? To doskonały wstęp do wykonywania ich z większym obciążeniem, zanim przejdziesz do wykonywania tego ćwiczenia ze sztangą w oparciu o ławkę. Znudziło ci się wyciskanie sztangielek? Wykorzystaj wyciąga dolny w bramie, aby rozbudować bicepsy.

Poza tym powstają nowe urządzenia, również do cardio (uwielbiane przez debiutantki na siłowni), które pozwalają na poprawę kondycji i spalanie tkanki tłuszczowej, maksymalnie wykorzystujące siłę naszych mięśni, bez nadmiernego ich wykorzystywania. Poza tym trening na siłowni stanowi doskonałe urozmaicenie treningu, ponieważ tą samą partię mięśniową można ćwiczyć na różne sposoby, dzięki czemu pobudzamy ją do działania i wzrostu masy mięśniowej.

2. Nie tylko wyrzeźbisz mięśnie, ale też ujędrnisz sylwetkę

Bieg, taniec czy jazda na rolkach z pewnością pomogą spalić tkankę tłuszczową, ale trening na siłowni, wykorzystujący nawet niewielkie obciążenie, pomoże w ujędrnieniu sylwetki. I nie oznacza to wcale nadmiernego rozrostu mięśni. Trenując w ten sposób spalasz tkankę tłuszczową i wysmuklasz ciało ujędrniając tkankę skórną.

3. Poznasz takich samych fit-freaków jak ty

Siłownia to miejsce, w którym gromadzą się miłośnicy zdrowego stylu życia. Wbrew pozorom to nie jest miejsce dla pozerów i zapatrzonych w siebie narcyzów. Tutaj każdy jest przyjaźnie nastawiony – trzeba dbać o dobre relacje, bo kolejka do niektórych sprzętów potrafi być naprawdę długa 😉 To też miejsce, w którym rodzą się nowe przyjaźnie (i są też przypadki, że i związki – jak np. związek Kasi z Emilianem).

4. Trenując siłowo inwestujesz w swoje zdrowie

Amerykańscy badacze twierdzą że… Dobra, dość tej formułki. Badacze z każdego kraju potwierdzają, że sport jest niezbędny w trosce o własne zdrowie. Trening siłowy nie tylko poprawia formę, ale też wzmacnia mięśnie i stawy, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko zachorowania np. na choroby reumatoidalne czy dopadającą coraz częściej kobiety osteoporozę. Poza tym trenując z ciężarami wzmacniasz mięśnie i zmniejszasz ryzyko występowania kontuzji i przeciążeń, związanych z codziennymi czynnościami. Wzmacniasz też serce, system odpornościowy i poprawiasz pracę układu krążeniowego.

5. Trenując z ciężarami łatwiej radzisz sobie ze stresem

Jeżeli masz za sobą ciężki dzień, to zamiast zaszywać się w domu pod kocem z paczką chipsów (ok, ok, raz na jakiś czas możesz, ale nie regularnie), idź na siłownię. Najbardziej stresujące zadania w pracy czy w domu odchodzą w zapomnienie, gdy stajesz oko w oko ze sztangą. Wtedy skupiasz się wyłącznie na tym, aby trening został dobrze wykonany. Godzinny trening pozwala całkowicie zapomnieć o danych problemach, na które następnego dnia od razu znajdujesz rozwiązanie. Wiele osób twierdzi też, że nic tak nie rozładowuje złości, jak walka z ciężarami. Buzujące w nas hormony dają takiego kopa energetycznego, że udaje się pokonać granice, które do tej pory zdawały się być nieprzekraczalne. Satysfakcja z treningu i zadowolenie z siebie są wtedy na najwyższym poziomie, dzięki czemu zwiększa się też motywacja do kolejnych treningów. Oprócz tego panowanie nad ciężarami uczy nas panowania nad własnymi emocjami, a co za tym idzie, także ze stresem.

To tylko 5 powodów, ale wg mnie najważniejszych, dla których warto ćwiczyć na siłowni. Koniecznie dajcie znać w komentarzach, dlaczego wy lubicie trening w tym miejscu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *