O życiu w harmonii marzy wiele osób. Być może jesteś jedną z nich. Wiesz co? Wiem, jak Ci pomóc. Harmonia to stan, w którym czujesz się dobrze. W którym panuje równowaga między tym czego Ty potrzebujesz, a tym czego potrzebują od Ciebie inni. Poznaj sposoby na życie w harmonii.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest harmonia. Każdy kto interesuje się mindfulness słyszał to zapewne nie raz. Znasz też symbole harmonii czyli yin-yang albo też bardzo popularny motyw tautaży czyli słońce i księżyc (dwie przeciwstawne siły w kosmosie). Również mandale różnego rodzaju ją symbolizują.

Yin-yang to symbole, wedle których dzień nie istnieje bez nocy, a życie bez śmierci. Wszystko istnieje razem – jedno, nie istnieje bez drugiego. Jednak nie chciałabym w tym artykule skupiać się na tej chińskiej filozofii – zależy mi na tym, abyś zrozumiała zależność między energiami współzależnymi.

Filozofia ta mówi też o energii żeńskiej i męskiej. Ta pierwsza odpowiedzialna jest za kreację, uczucia, podczas gdy energia męska odpowiada za działanie. Często też w ten sposób tłumaczy się klasyczny podział ról w społeczeństwie między kobietami a mężczyznami. Jednak obecnie ten podział ról się zaciera i kobiety mają wiele ról do odegrania każdego dnia.

Mając tak wiele na głowie trudno żyć w harmonii. Bo skoro jest życie i śmierć, to tak samo jest czas na pracę i odpoczynek. Niestety, często to drugie jest zaniedbywane przez liczne obowiązki poza pracą. Jeśli z jednego etatu przechodzisz na drugi, ten domowy, to trudno tu mówić o harmonii. Jest ona zaburzona.

Harmonia zaburzona jest także wtedy, gdy robisz coś, co nie jest zgodne z Twoimi potrzebami czy poglądami. Np. zgadzasz się zawieźć ciocię do jej znajomej, ale przez to musisz jechać pół miasta w godzinach szczytu albo gdy zgłaszasz się do przygotowania dekoracji do spektaklu organizowanego w przedszkolu dziecka, chociaż wiesz, że przez to będziesz musiała siedzieć po nocach.

Zatem podsumowując:

HARMONIA (za słownikiem języka polskiego PWN) to uosobienie ładu i zgodności. Wzajemne dopełnianie się lub właściwe proporcje. Życie w harmonii to także robienie tego, co jest w pełni zgodne z Tobą, z twoimi przekonaniami, z potrzebami Twojego ciała.

Skoro już podjęłaś decyzję, że chcesz żyć w harmonii, to jaki powinien być Twój pierwszy krok?

Przyjrzyj się swojemu życiu. Zastanów się, jak wygląda każdy Twój dzień. Czy w planie dnia jest uwzględniony czas dla siebie? Jak dużo masz takich dni, kiedy możesz znaleźć czas, w którym będziesz tylko ty – sama ze sobą? Przede wszystkim ustal swoje wartości. Co jest dla Ciebie najważniejsze: rodzina, praca, odpoczynek, zdrowie? Znając hierarchię wartości przybliżysz się do harmonii, bo ustalisz priorytet i do jego spełnienia będziesz dążyć. Zastanów się też, co możesz zrobić, żeby właśnie zbliżyć się do osiągnięcia celu. Może chcesz spędzać więcej czasu z dziećmi, ale ciągle siedzisz w pracy, bo „pomagasz” koleżankom z biura (a tak naprawdę odwalasz za nie czarną robotę). Zobacz, czego jest za dużo w Twoim życiu. Co uniemożliwia Ci osiągnięcie Twojego osobistego sukcesu? Ja np. pracując jako copywriter zrezygnowałam z wysyłania ofert na tworzenie tekstów w tematach, które są mi kompletnie obce, jak np. rolnictwo, budownictwo czy informatyka. Zrozumienie tego wychodzi poza moje umiejętności poznawcze i każda praca z tekstami w tej tematyce kończyła się frustracją, zmęczeniem i licznymi poprawkami, które przekładamy się na brak opłacalności zlecenia. Z kolei w pracy trenera zrezygnowałam z pracy w klubach, do których dojazd byłby dla mnie utrudniony.

Już o tym wspomniałam: nie ma nic złego w mówieniu „nie”. Co więcej, jest to bardzo ważne dla Twojego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jak będziesz pracować po nocach, to zaniedbasz sen, który jest niezbędny dla utrzymania organizmu w zdrowiu. W trakcie snu organizm się regeneruje. Nie śpisz, nie odpoczywasz i nie ma balansu między pracą a czasem wolnym. Również powiedzenie „nie” najbliższym – choć trudne – jest czasem potrzebne. „Nie mamo, nie przyjedziemy na obiad, bo chcemy posiedzieć w domu, zamiast jechać w stresie 200km” – nawet przy 2km masz prawo odmówić 😉 W książce „Esencjalista” przeczytałam, że osoby, które zaczęły w pracy odmawiać brania dodatkowych zadań, po niedługim czasie zaczęły być postrzegane jako bardziej skoncentrowane, bardziej wydajne i bardziej zaangażowane w pracę. O ironio, skoro w teorii pracowały mniej. Mniej miały zadań, ale pracowały tyle samo. Różnica jednak polegała na jakości pracy. Teraz ich obowiązki były wykonywane lepiej i wszyscy byli bardziej zadowoleni.

O wyciszaniu się i dlaczego jest potrzebne pisałam już TUTAJ. Ale teraz Twoja kolej, żebyś znalazła sposoby na zrównoważenie danych zajęć. Pomyśl, co się relaksuje, wycisza, uspokaja. Może to spacer, zaszycie się z książką w kąciku na kanapie, a może pójście na trening? Cokolwiek to jest, musi się powinno to znaleźć w Twoim życiu. Jeśli tego nie ma, nie możesz mówić o harmonii, bo ciągle przytłaczają Cię rzeczy, które nie są spójne z Tobą.

W punkcie pierwszym poleciłam Ci ustalić priorytety. W wielu przypadkach brak harmonii to przede wszystkim życie w niezgodzie ze swoimi wartościami. Jednym z przykładów jest oczywiście praca, której nie lubimy. Hej, ale wiesz, muszę pracować, żeby mieć za co żyć!

Zgadzam się z Tobą, ale nie każę Ci od razu rzucać pracy. Pamiętaj, że mając pracę możesz szukać nowej, takiej, która będzie bardziej odpowiadała Twoim umiejętnościom, zainteresowaniom czy też pozwalała Ci na prowadzenie takiego życia, jakiego pragniesz. Możesz też zacząć prowadzić własny biznes.

Żyjąc w dysharmonii narażasz się przede wszystkim na chroniczny stres. Często też osoby, które nie żyją w zgodzie ze swoimi wartościami, są nieszczęśliwe. To przekłada się na pozostałe aspekty życia, jak praca, związki, relacje. Nie widząc sensu w naszych działaniach, rezygnujemy też z pozostałych. Długotrwały stres i smutek mogą być przyczyną depresji. Dysharmonia może też sprawić, że przestajemy dbać o siebie w pozostałych aspektach życia. Dlatego właśnie warto dbać o balans, by później nie było gorszych efektów.

Z początku, praca nad znalezieniem harmonii, będzie trudna – może przynieść te „gorsze” emocje. Szczególnie przy stawianiu granic może się okazać, że jest to niewygodne dla innych. No bo jak to – zawsze byłaś grzeczną dziewczynką, nie stawiałaś się szefowi/koleżankom/mamie/teściowej, a teraz głośno mówisz, że Ci się coś nie podoba. I chociaż może być Ci ciężko na początku, to z pewnością szybko poczujesz ulgę. Zobaczysz w sobie, że jest Ci lepiej, a ty jesteś spokojniejsza.

Na sam koniec chciałam Cię zaprosić na wydarzenie, które pomoże Ci w odnalezieniu harmonii. Już 10.03.2024 organizuję WARSZTATY RELAKSACYJNE poświęcone właśnie odnajdywaniu harmonii i balansu w życiu.

To już druga edycja warsztatów, które organizuję pod moją marką. O pierwszej możesz przeczytać w ostatnim poście:

Podczas tej edycji skupimy się właśnie na odnajdywaniu harmonii w sobie. Bo być może czujesz, że jej w Twoim życiu brakuje (a skoro dotarłaś w tekście do tego momentu, to jest duża szansa że tak właśnie jest), ale chciałabyś to zmienić. Bo czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz od czego zacząć. I właśnie tym będziemy się zajmować na warsztatach. Nie tylko porozmawiamy o harmonii i balansie, ale przede wszystkim wykonamy rozluźniającą całe ciało sesję stretchingową, wykonamy sesję oddechową oraz oddamy się medytacji pozwalającej na dotarcie do harmonii w naszym ciele.

Warsztaty odbędą się już 10.03.2024 w godzinach 11-13. Zaproszę was do przepięknego miejsca, w którym panuje kameralna atmosfera. Już wkrótce więcej szczegółów. Dlatego też liczba miejsc jest bardzo ograniczona. Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że znajdzie się miejsce również dla Ciebie, to do 29.02.2024 możesz zapisać się na warsztaty w niższej cenie: 85zł. Po 29.02.2024 cena wzrasta do 99zł.

Aby się zapisać należy wysłać meila na adres kontakt@fitnessdorota.pl. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz wszystkie niezbędne informacje.

Pamiętaj jednak: to co usłyszysz na warsztatach, to tylko wskazówki. Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji, nikt nie powie Ci, co masz konkretnie zrobić. To ty, w sobie musisz znaleźć odpowiedź. U mnie poznasz narzędzia, które ułatwią Ci jej znalezienie.

Do zobaczenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *