W ostatnim poście na temat posiłków około treningowych mówiłam o tym, że jedzenie jest bardzo ważne dla efektywnego treningu. Dzisiaj postaram się przekonać Was do tego, że połączenie sportu i diety to rozwiązanie idealne 🙂

1422636_177167312473878_877174308_n

Jako trener bardzo często spotykam się z pytaniem „co i jak jeść żeby schudnąć?”. Otóż należy pamiętać o kilku prostych zasad:

  1. Jedz regularnie;
  2. Spożywaj 5 posiłków dziennie;
  3. Jedz śniadania;
  4. Pozbądź się złych nawyków;
  5. Odżywiaj się zdrowo;
  6. JEDZ!!!

Tak wiem, te zasady są bardzo ogólne, ale to właśnie one stanowią fundament prawidłowego odżywiania. Co do punktu 6, to nadal istnieje błędne przekonanie, że tzw. dieta „żryj mniej”, sprawdzi się najlepiej. Jeśli zmagamy się z otyłością, która wynika z tego, że po obiedzie zjadamy kolejny, to wtedy faktycznie należy zmniejszyć ilość kalorii dostarczaną do organizmu, ale to nie oznacza, że mamy przestać w ogóle jeść. A tak często robimy. Jednak nie o tym jest ten post.

Dlaczego dieta i sport łączą się ze sobą? Bo jedzenie to nasze paliwo, które zamieniamy na energię. A tą z kolei wykorzystujemy podczas treningu. Nie ma paliwa, nie ma siły, a trening jest nieefektywny.

Kolejny dowód na to, że te dwie rzeczy są idealnym połączeniem to zrozumienie, że jedzenie będzie sprzyjać osiąganiu naszych celów. Np. zwiększenie ilości białka w posiłkach sprawi, że będziemy powiększać nasze mięśnie. Bo mięśnie żywią się właśnie białkiem. Jeśli pracujemy nad szybkością i kondycją, to do tego potrzebne są nam węglowodany.

Wrócę teraz do jednego z poprzednich punktów: jedzenie sprzyja odchudzaniu. Tak, to prawda – dobrze widzicie. Regularnie spożywane posiłki pomagają wyregulować metabolizm i ustawić go w odpowiedni tryb pracy. To dzięki temu nasz organizm jest w stanie szybciej przetrawić spożyty posiłek i zamienić go na energię. Pozwala to też zatrzymać proces gromadzenia zapasów. Jeśli przestajemy jeść, nasz organizm zaczyna sądzić, że coś jest nie tak i lepiej zacząć gromadzić zapasy, a te gromadzą się w postaci tkanki tłuszczowej. Dlatego o ile nie jesteśmy na ścisłej diecie ze względów zdrowotnych, jemy regularnie posiłki.

Podsumujmy zatem: jeśli połączymy dietę ze sportem powstrzymamy proces gromadzenia się tkanki tłuszczowej w organizmie. Dzięki temu będziemy mogli schudnąć, zwiększyć masę mięśniową lub zwiększyć wydajność organizmu – w zależności od tego, jaki jest nasz cel.

To co, przekonałam Was do zdrowego jedzenia? 🙂

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *