Z roku na rok powstaje coraz więcej klubów fitness. Wraz z nimi poszerza się też oferta zajęć, na które można uczęszczać. Niestety, boimy się tego, co nieznane. Spoglądając w grafik czasem nie wiemy, co kryje się pod tajemnie brzmiącymi nazwami. Stworzyłam  więc małą ściągę, która pomoże w wyborze zajęć odpowiednich dla nas.

 rodzaje-zajec

TBC

Czyli total body conditioning. Zajęcia kondycyjno-wytrzymałościowe. Jak sama nazwa wskazuje obejmują całe ciało. Opierają się na poprawie kondycji oraz wzmocnieniu siły mięśni. Na jednych zajęciach można zatem ćwiczyć od czubka głowy do palców stóp każdą partię mięśniową. Oczywiście dokładny program ćwiczeń zależy od prowadzącego.

ABT

Czyli Abdominal, buttocks, thighs. Znane też jako PBU czyli Pupa, Brzuch, Uda. Chyba nie muszę dalej tłumaczyć, które partie ciała są wzmacniane i na czym skupia się trening? 😉

PILATES

To rodzaj zajęć, do którego przekonałam się dopiero wtedy, gdy zaczęłam je prowadzić. Koncentruje się nie tylko na wzmocnieniu mięśni, lecz również przynosi ulgę w bólach oraz relaksuje. Wykonywane w wolnym tempie.

OPEN MIND

Tutaj należałoby zaliczyć wszelkiego rodzaju ćwiczenia, w których pojawia się relaksacja czyli takich jak joga czy pilates. Open mind to świadomość własnego ciała. Ćwiczenia bardzo spokojne, wyciszające. Mogą być w ofercie klubu jako oddzielne zajęcia lub też być typem określającymi wszystkie spokojniejsze treningi.

TABATA/ INTERWAŁ

Tabata to krótki, 4 minutowy trening polegający na wykonywaniu przez 20 sekund w jak najszybszym tempie jak największej ilości powtórzeń danego ćwiczenia, a później na 10 sekundowej przerwie. Rodzaj treningu interwałowego czyli treningu o zmiennym stopniu intensywności, a konkretniej na naprzemiennym wykonywaniu ćwiczenia szybko-wolno. Trening kondycyjno-wzmacniający.

ZUMBA/SALSATION/Dance aerobik

To zajęcia taneczne, choreograficzne. Pierwsze 2 rodzaje skupiają się głównie na muzyce latino. Dance aerobik był szczególnie popularny w latach 90, gdy kluby fitness dopiero powstawały i nie było żadnych innych zajęć tanecznych. W dance aerobik kroki bazują na tradycyjnych krokach wykorzystywanych obecnie w rozgrzewce (np. step touch, grave vine, v-step). Układy tworzone były do każdego rodzaju muzyki (dance, latino, hip-hop itd.).

TRAMPOLINY

Nowość w fitness klubach. Trening kondycyjny i spalający tkankę tłuszczową czyli typowe cardio. Bezpieczny dla stawów ponieważ podczas skakania ląduje się miękko na batucie. Nie powoduje żadnych wstrząsów, dzięki czemu stawy nie są narażone na urazy wynikające z braku odpowiedniej amortyzacji.

KETTLEBELL

Zajęcia wykorzystujące odważnik z uchwytem zwany potocznie kettlem. Szczególnie wzmacnia siłę mięśni rąk, ale pomaga w rzeźbieniu i wzmacnianiu całego ciała przy jednoczesnym spalaniu tłuszczu.

TMT/GFS

Zajęcia stworzone przez Tomka Zamielę (pozdrowienia Tomku! 🙂 ). TMT czyli Total muscle trening – system treningów interwałowych (patrz wyżej), w którym wykonuje się proste kombinacje ćwiczeń poprawiających wydolność organizmu oraz angażujących wszystkie partie mięśniowe. GFS to global fitness system – system treningów obwodowych podzielonych na treningi wzmacniające poszczególne części ciała. Wyróżnia się wśród nich takie kategorie jak cardio, upper czy lower body.

FITBALL

Zajęcia wykorzystujące piłki szwajcarskie i skupiający się na wzmacnianiu mięśni.

SHAPE

Pod tą nazwą mogą kryć się każde zajęcia, które polegają na modelowaniu zgrabnej sylwetki. Ich program pokrywa się najczęściej z TBC czy ABT.

Magic Bar/Power pump

Zajęcia wykorzystujące sztangi. Wbrew pozorom nie tylko dla kulturystów. Wspaniale poprawiają wydolność organizmu oraz modelują sylwetkę.

FAT BURNING/FAT KILLER

Zajęcia typu cardio polegające na spalaniu tkanki tłuszczowej.

STEP

Zajęcia wykonywane są na stopniu z wykorzystaniem choreografii. Zajęcia kondycyjno-spalające. Obecnie na stepie wykonuje się nie tylko choreografię, lecz również ćwiczenia wzmacniające.

TRENING OBWODOWY

Polega na połączeniu kilku ćwiczeń w całość. Wykonuje się je jedno po drugim. Np. 3 ćwiczenia (burpees, pompki i przysiady) wykonywane są bezpośrednio po sobie bez żadnej przerwy. Te 3 ćwiczenia tworzą jeden obwód. Jedna seria może zawierać kilka obwodów. Zajęcia kondycyjne, modelujące i dodatkowo spalające tkankę tłuszczową. Tak jak przy każdym innym rodzaju zajęć, program zależy od prowadzącego.

STRETCHING

Zajęcia relaksacyjne poprawiające gibkość ciała i elastyczność mięśni. Oczywiście stretching obecny jest na każdych zajęciach, ale tutaj nastawiony jest głównie na rozciąganie i wyciszenie organizmu.

To chyba wszystkie, najpopularniejsze rodzaje zajęć, z którymi spotkacie się w fitness klubach. Jest ich znacznie więcej, ale wtedy ten post by trwał i trwał… Pamiętajcie jednak, że nazewnictwo jest bardzo umowne. Czasem ten sam rodzaj zajęć, będzie występował pod różnymi nazwami (patrz ABT i PBU). Warto też zwracać uwagę na nowości i pytać pracowników o szczegóły lub opis. Niestety w naszym społeczeństwie istnieje strach przed nieznanym. Objawia się on tym, że boimy się nowych programów, bo uważamy że nam się nie spodobają lub nie są dla nas, a zostajemy wyłącznie przy tych sprawdzonych. Zresztą dotyczy to nie tylko uczestników zajęć. Podobnie myślą właściciele klubów. Wprowadzenie nowego rodzaju zajęć (o ile nie jest to totalny hit, który sprawdził się u innych) graniczy z cudem. A szkoda. W Polsce wiele z programów jest kompletnie nieznanych, podczas gdy na świecie mają się doskonale i przyciągają do klubów tłumy. Warto też wiedzieć, że to klienci klubów – czyli Wy – decydujecie o ofercie. Jeśli lubicie jakiś rodzaj zajęć, ale nie ma go w klubie, do którego uczęszczacie, wspomnijcie o nim pracowników recepcji. Nigdy nie wiecie, czy nie rozpoczniecie nowego trendu 🙂

Na koniec chętnie się dowiem, jakie zajęcia są waszymi ulubionymi 🙂

 

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *