Zanim zaczęłam pracę jako instruktor, błędnie sądziłam, że na zajęcia fitness chodzą tylko młode osoby. A tak konkretniej to młode dziewczyny, bo faceci siedzą na siłowni i dźwigają ciężary. Okazało się jednak, że średnia wieku był wyższa, niż się spodziewałam. I nie ma w tym nic złego. Bo w dzisiejszych czasach seniorzy nie muszą zajmować się wyłącznie wnukami i rozwiązywać krzyżówki. Mogą być aktywni fizycznie.

senior

Kiedyś za seniorów uważano osoby już po 50 roku życia. Potem próg wzrósł do 55 lat, a teraz seniorami określa się osoby, które skończyły 60 lat. Jednak to nie metryka jest ważna. Bo na zajęcia dla seniorów przychodzą panie i panowie. To chyba jedne z niewielu rodzajów zajęć, na których jest równowaga płci.

Fitness dla seniora

W klubach fitness nie ma granicy wiekowej. Jeżeli jest, to tylko ta dolna (czyli dla osób od 16 roku życia) – górnej brak. Każdy, kto może, kto chce i ma siłę, może uczestniczyć w zajęciach grupowych. Z mojego dotychczasowego doświadczenia wynika, że im starsze osoby, tym bardziej świadome. Bardziej świadome swoich możliwości, przeciwwskazań, a przede wszystkim bardzo zaangażowane. Oczywiście nie chciałabym, żeby osoby młodsze poczuły się urażone. Tutaj chodzi po prostu o cały bagaż doświadczenia życiowego i zupełnie inne podejście. Seniorom najczęściej nie chodzi o to, żeby na zajęciach spocić się tak, żeby na koniec wyżymać koszulki z potu. Im chodzi po prostu o zaznanie ruchu, zorganizowanie sobie aktywnie czasu i poprawę stanu zdrowia. Kiedyś jedna pani (wiek 65+) powiedziała mi: 20 lat temu siłą mnie nie można było zaciągnąć gdziekolwiek- dopiero liczne wizyty u lekarzy mnie do tego zachęciły.

Rodzaje aktywności

Ok. Podstawa jest. O tym, kto jest seniorem, decyduje sam senior 😉 Niektóry po prostu są zawsze młodzi duchem, a metryka nie ma dla nich znaczenia 🙂 Teraz słów kilka o rodzajach aktywności, które są dostępne dla seniorów.

  • Fitness dla seniora: to zajęcia grupowane, których program jest stworzony właśnie z myślą o osobach zaawansowanych wiekowo. Zazwyczaj są to zajęcia spokojniejsze, wykonywane spokojniej, w których chodzi przede wszystkim o utrzymanie zdrowego ducha i ciała. Nie liczy się tutaj spalonych kalorii. Liczy się tylko zaangażowanie uczestników, które jest naprawdę godne podziwu. Przeważają ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i wzmacniające stawy ruchowe.
  • Aqua aerobik/basen: te dwie aktywności są szczególnie polecane dla tych osób, które zmagają się z chorobami stawów. Woda jak wiadomo działa na ciało w takiej sytuacji zbawiennie. Odciąża stawy, porusza się lekko, pokonując jedynie opór wody. Ta aktywność pomaga w ćwiczeniu koordynacji, ale też stanowi świetną formę treningu odchudzającego.
  • Nordic walking: mało jest seniorów, którzy mają siłę biegać. Pomijam już to, że w mieście jest naprawdę mało miejsc, w których podłoże jest odpowiednie dla naszych stawów – także tych młodych. Zamiast więc biegać seniorzy wybierają spacer z kijkami czyli nordic walking. Jeśli komuś wydaje się, że jest to po prostu spacerowanie z podpieraniem się, to niech się sam przejdzie. W nordic walkingu bardzo ważna jest technika i praca ramion. Już po kilku minutach spaceru można poczuć, które mięśnie są najbardziej aktywne. Idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią spacery na świeżym powietrzu.
  • Joga: to kolejna aktywność, która ma wielu fanów wśród seniorów. Chociaż jest kłopotliwa dla wielu młodych, to jednak seniorzy dają radę. Różnica znowu wynika z podejścia. Nie chodzi im o super gibkość, tylko po prostu o rozciągnięcie stawów, które wraz z wiekiem są coraz mniej elastyczne.
  • Siłownia: sądzę, że wielu z was pewnie teraz się dziwi, że pojawiła się tutaj ta pozycja. Czemu się dziwicie? Jeśli nie wiecie co senior może robić na siłownie, czytajcie dalej.

Senior na siłowni

Wbrew pozorom siłownia to nie tylko miejsce dla mięśniaków. Seniorzy również mogą tutaj poćwiczyć – szczególnie jeśli nie lubią zajęć grupowych, ze względu na narzucone odgórnie tempo. Żyjemy w takim klimacie, w którym pogoda nie zawsze sprzyja długim spacerom. Dlatego świetną alternatywą dla nich jest bieżnia. Nie trzeba na niej wyłącznie biegać. Można po prostu pochodzić. Tak samo jak na orbitreku, który pozwala na większą pracę ramion. Poza tym jest też rowerek, który świetnie sprawdza się przy chorych stawach kolanowych. Z kolei dla wzmocnienia rąk – co by mieć siłę na zabawy z wnukami – dobre będą hantle o różnej wadze.

Ciekawa jestem czy wy znacie aktywnych seniorów? A może są nimi wasi dziadkowie? 🙂 Mnie do napisania tego posta zainspirowała pewna pani, którą widziałam tylko raz, ale to wystarczyło. Ćwiczyłam sobie na siłowni i zobaczyłam, że zagląda ona przez szybę. W rękach miała kijki do nordic walkingu. Po chwili weszła na siłownię i spytała recepcjonistę o ceny karnetów. Z tej podsłuchanej nieco (oj nieładnie, nieładnie) rozmowy wyszło że pani ma 80 lat, ale lekarz kazał jej jeździć na rowerku stacjonarnym, a ona nie ma miejsca w domu, więc chciała się dowiedzieć, czy jest na siłowni. W sumie ciekawi mnie czy ta pani zdecydowała się na karnet…

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *