Wiosna nadchodzi. Twoja garderoba dozna tego zaszczytu i zrobisz w niej przegląd. Podobnie twój samochód. Pewnie niedługo znów zmienisz mu opony na letnie. Twoje mieszkanie także będzie przechodzić gruntowne porządki i przeglądy. A ty? Robisz sobie co roku przegląd? Ja tak, bo profilaktyka zdrowotna jest dla mnie bardzo ważna. W tym wpisie wymieniam najważniejsze badania, które powinnaś wykonać co roku.

Dlaczego warto badać się regularnie?

Chociaż w mediach często mówi się o tym, że profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna, to jednak zapominamy o tym. Do tego problem z dostaniem się do lekarzy specjalistów skutecznie zniechęca przed regularnymi wizytami.

Jednak pamiętaj, że celem badań jest sprawdzenie, czy z Twoim zdrowiem wszystko jest w porządku. Niektóre choroby, wcześnie wykryte, są w 100% wyleczalne. Nawet nowotwory. Jeśli natomiast okazałoby się, że zmagasz się z jakąś chorobą przewlekłą, to leczenie jej od samego początku może sprawić, że zatrzymasz postęp choroby, a także zapobiegniesz poważniejszym komplikacjom w przyszłości, które ta choroba mogłaby spowodować.

Motywacja do badań

Przyznaję, że kiedyś unikałam lekarzy jeśli tylko mogłam. Nie wiem czy to kwestia syndromu białego fartucha czy może po prostu zwykły strach przed tym, że mogłoby się okazać, że jednak coś jest ze mną nie tak. Grunt że do lekarza nigdy mi nie było po drodze. Do czasu aż zaszłam w ciążę.

Przez większość życia korzystałam z usług NFZ, ale gdy okazało się, że jest problem żebym znalazła ginekologa, który potwierdzi moją ciążę, zdecydowałam się na zakup prywatnej opieki medycznej. Miałam to szczęście, że mogłam skorzystać z bardzo korzystnej oferty, która była przygotowana dla rodzin pracowników w pracy mojego męża. Ostatecznie udało mi się dostać do ginekologa na NFZ do szpitala, w którym planowałam rodzić, ale i tak czasem pakiet medyczny ratował mnie w wielu sytuacjach. Na przykład wtedy, gdy podczas USG połówkowego lekarz wykonał je byle jak i tylko zasiał ziarno niepewności.

Podczas tych kilku miesięcy przyzwyczaiłam się do pobierania krwi, wizyt u lekarzy i poddawania się innym zleconym badaniom. A jak już Młody się urodził, to dostałam dodatkową motywację o to, by dbać o siebie. W końcu miałam dla kogo żyć i być zdrowa.

Poza tym skoro już płaciłam za prywatną opiekę medyczną, to szkoda było, żeby te pieniądze się zmarnowały 😉

Najważniejsze badania, które należy wykonać co roku

I tak oto zaczęła się moja co roczna tradycja, że tuż przed wiosną wykonuję swój własny przegląd techniczny. Oto lista moich badań, podstawowych, które i Ty powinnaś uwzględnić w ramach profilaktyki zdrowotnej:

 • morfologia krwi – wraz z badaniem poziomu glukozy
 • lipidogram – kontroluję ze względu na antykoncepcję, która wpływa na poziom cholesterolu
 • usg tarczycy
 • badanie poziomu hormonów tarczycy z krwi: TSH, T4
 • badanie moczu
 • wizyta u ginekologa
 • usg piersi
 • cytologia
 • usg ginekologiczne
 • kontrola dentystyczna
 • kontrola dermatologiczna

W tym roku dodatkowo musiałam wykonać gastroskopię, ale teraz już wiem co mi jest i pozostaje mi właściwe postępowanie. Jeśli zaś chodzi o badanie tarczycy to wykonuje je czysto profilaktycznie. Ani moja mama, ani babcie nie zmagały się z chorobami tarczycy, dlatego jestem mniej narażona. Ale i tak wolę to kontrolować, chociaż mój internista zalecił ostatnio, żebym tarczycę badała co 3 lata – skoro nie mam żadnych objawów, to nie muszę aż tak bardzo tego kontrolować. Ale jeśli zmagasz się z chorobami tarczycy, to badanie minimum raz w roku jest obowiązkowe!

Rzadziej niż co roku chodzę do dermatologa na przegląd pieprzyków. W tym roku planuję wizytę po lecie, aby sprawdzić czy słońce nie zaszkodziło skórze. W tym roku też planuję po raz pierwszy wizytę u okulisty – ostatni raz badano mnie gdy robiłam kurs na prawo jazdy 😉 A że dużo pracuję przed komputerem i nad telefonem, to warto skontrolować oczy.

Do dentysty dotarłam po wielu latach, ale już wiem, że nie warto lekceważyć kontroli stomatologicznej 🙂 Teraz cieszę się już zdrowym uśmiechem 😀 Moją historią związaną z dentofobią już się podzieliłam i możesz ją przeczytać w specjalnie dedykowanym wpisie o dentofobii.

To wszystkie badania jakie planuję na ten rok i które wykonuję regularnie. Ponieważ po ciąży miałam w pewnym momencie kłopoty zdrowotne, to widzę, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Dzięki temu obecnie cieszę się idealnymi wynikami badań 🙂 Na kolejne natomiast stawiam się bez żadnych obaw…no dobra…może z ciut mniejszymi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *